space
   

Co powinna zawierać prawidłowo wykonana Dokumentacja Projektowa? Dlaczego jest ona najważniejszym punktem na każdym kursie z projektowania wnętrz?
( projektowanie wnętrz )

projektowanie wnętrz BLOG

Dokumentacja projektowa to podstawa do przygotowania projektu i realizacji mieszkania przez wykonawców. Jest niezbędnym dodatkiem do umowy zawieranej pomiędzy projektantem a inwestorem.

Co powinna zawierać dokumentacja?
Chociaż każdy projekt może obejmować różne dokumenty w zależności od specyfiki budynku i potrzeb klienta, to dokumentacja zawsze powinna obrazować zakładany efekt i zmiany, niezbędne do jego uzyskania. Muszą znaleźć się w niej rysunki techniczne przedstawiające dokładne rozmieszczenie i zwymiarowanie ścian, a ponadto rozmieszczenie punktów instalacji elektrycznej i oświetlenia. Niezbędne jest udokumentowanie położenia przyłączy oraz wprowadzenia koniecznych zmian, takich jak np. wyburzenie ścian działowych. W skład dokumentacji wchodzą także rysunki techniczne przedstawiające łączenia różnego rodzaju okładzin podłogowych, sposoby ułożenia glazury, a także mebli oraz dekoracji.

Dobrze przygotowana dokumentacja
W przygotowaniu dokumentacji projektowej niezwykle przydatna jest wizualizacja wnętrza. Fotorealistyczne wizualizacje wnętrza za pomocą użytego silnika renderującego, jakim może być np. V-Ray lub Enscape, nie tylko ułatwiają porozumienie z klientem, ale także pozwalają na zaoszczędzenie czasu potrzebnego do przygotowania dokumentacji. Program umożliwia tworzenie modeli 3D mieszkania i rysunków technicznych 2D. W jednym modelu można tworzyć projekty, wizualizacje i generować dokumentację, a wszelkie wprowadzane zmiany widoczne są w czasie rzeczywistym.

Jaką funkcję pełni dokumentacja projektowa?
Nie bez powodu każdy kurs projektowania wnętrz obejmuje tworzenie dokumentacji projektowej. Jest ona niezbędna do realizacji inwestycji, a w przypadku dochodzenia roszczeń w stosunku do niesolidnych wykonawców, stanowi niezbędny dowód. Dokumentacja obrazuje pracę projektanta zgodnie z wymaganiami klienta i stanowi podstawę do rozliczenia. Dzięki niej inwestor nawet po wielu latach bez problemu odnajdzie wprowadzone w mieszkaniu zmiany. Jest to ogromnie przydatne w przypadku remontów oraz awarii instalacji.
Dobrze przygotowana dokumentacja projektowa świadczy o profesjonalizmie projektanta lub architekta i jest gwarancją satysfakcji klienta.