space
   

Dlaczego znajomość ergonomii jest tak ważna w projektowaniu wnętrz?
( projektowanie wnętrz )

projektowanie wnętrz BLOGErgonomia we wnętrzu gwarantuje komfort i wygodę, dlatego każdy projekt aranżacji powinien uwzględniać jej zasady. W przeciwnym razie pomieszczenie będzie mało funkcjonalne.

Planowanie przestrzeni
Bez względu na to, czy projekt wnętrza dotyczy mieszkania prywatnego, czy też firmy, ergonomiczny układ mebli i sprzętów sprawia, że pomieszczenie jest przyjazne i wygodne, a równocześnie znajduje się w nim wystarczająca przestrzeń do poruszania się. Dzięki temu pozostaje użyteczne, niezagracone, a ilość przestrzeni do przechowywania jest wystarczająca. Nie ma konieczności ciągłego przestawiania elementów wyposażenia, by móc swobodnie się poruszać. Wpływa to na jakość życia i pracy, a także zwiększa bezpieczeństwo, gdyż eliminuje bariery i przeszkody.

Funkcjonalność i użyteczność
Rozmieszczenie mebli musi uwzględniać ich przeznaczenie oraz sposób ich użytkowania. Nieodpowiednio usytuowany telewizor lub biurko mogą sprawić, że korzystanie z nich będzie niekomfortowe. Zasady ergonomii wymagają, by projekt aranżacji wnętrza gwarantował właściwe oświetlenie dzienne lub sztuczne. Wyposażenie nie może być wyłącznie estetyczne, lecz przede wszystkim użyteczne i funkcjonalne. Walory wizualne są ważne, lecz istotniejszą rolę odgrywa ergonomia, dzięki której mieszkanie pozostaje funkcjonalne i zapewnia właściwy wypoczynek oraz wygodne wykonywanie codziennych czynności.

Indywidualne potrzeby
Projekt aranżacji wnętrza mieszkania lub domu powinien odpowiadać indywidualnym potrzebom domowników. Dlatego sprzęty i meble muszą być dostosowane do wysokości osób, które będą z nich korzystać. Wymiary standardowe nie spełnią oczekiwań osób niskich, ani jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Zbyt wysoki blat, za krótkie łóżko czy za wysoka kanapa nie zapewniają komfortu i będą niewygodne. Utrudniają ponadto codzienne funkcjonowanie. Dlatego każdy ergonomiczny projekt uwzględnia wielkość korzystających z niego osób. Może to wymagać niestandardowych rozwiązań.
Ergonomiczny projekt aranżacji wnętrza przekłada się na bardziej przyjazne otoczenie dla użytkownika. Zapewnia mu komfort, wygodę i zwiększa jego produktywność.