space
   

Zwycięski kolor roku 2021 według Pantone. Dlaczego wygrał i czy można przewidzieć trendy na 2022 rok?
( projektowanie wnętrz )

projektowanie wnętrz BLOG Wybrane w danym roku kolory Pantone’a wyznaczają trendy wnętrzarskie i architektoniczne. Królują w modzie, graficee, a nawet w fotografii i znajdują odzwierciedlenie w designie na całym świecie.

Czym jest plebiscyt Pantone?
Pantone Color Institute powołany został w 1986 roku. Skupia specjalistów od projektowania barw, którzy podróżują po całym świecie i obserwują dominujące trendy w świecie mody i aranżacji wnętrz. Stworzyli oni paletę kolorów Pantone, będącą uniwersalnym wzornikiem, z którego korzystają artyści, dekoratorzy wnętrz i projektanci mody. Każdego roku członkowie instytutu wybierają zwycięski kolor, który w nadchodzącym sezonie będzie numerem jeden na palecie kolorów Pantone.

Kolor roku 2021
W 2021 roku specjaliści Pantone Color Institute wybrali aż dwa zwycięskie kolory. Nie jest to sytuacja aż tak wyjątkowa. Podobnie stało się w 2016 roku. Tym razem są to dwie uzupełniające się barwy symbolizujące optymizm i wiarę w lepsze jutro. Ultimate Gray, czyli stonowana szarość i słoneczny, lekko mieniący się odcień żółtego Illuminating tworzą razem kompilację niosącą nadzieję i siłę. Szarość betonu oraz kamieni to stabilność emocji i pewność siebie. Energetyczna żółć niesie radość i nadzieję. Te dwie kontrastowe, lecz współgrające z sobą barwy przeplatają się i wyznaczają trendy wnętrzarskie i modowe w tym roku.

Trendy na 2022 rok
Prognozowaniem kolorystyki na następny sezon zajmuje się firma Color Marketing Group. Bierze ona pod uwagę potrzeby społeczeństwa, uwzględniając różne kontynenty. Jej prognoza kolorystyczna na 2022 rok opiera się na potrzebie nadziei i odnowy, a także empatii i humanizmu. Zdaniem CMG zdecydowanie wyróżnia się kolor jasny, intensywnie żółty. Będzie on dominować w Europie i Azji. W Ameryce Północnej zwycięży New Day, czyli nowy dzień. Ten zimny odcień niebieskiego symbolizuje nowy początek. Ameryka południowa postawi na intensywny, nasycony pomarańcz. Kolor Despertar jest symbolem zmiany i rozwoju. Z pewnością jeden z tych odcieni okaże się zwycięzcą następnego sezonu.
Kolor roku odpowiada społecznym emocjom i potrzebom. Wybór zwycięzcy zależy od analizy aktualnych faktów i przełożenie jej na barwę.