space
   

Jakie obecnie systemy osłony okien są trendy, jakie rolety i żaluzje są najczęściej wybierane przez architektów?
( projektowanie wnętrz )

projektowanie wnętrz BLOG

Architekci jasno wskazują, jakie trendy są najpopularniejsze w osłonach okien. Nie jest to żadnym zaskoczeniem, że prym wiodą nadal żaluzje drewniane, rolety rzymskie i plisy jednak tradycyjna dekoracja okienna w postaci zasłon i firan nie mija.

Żaluzje drewniane
Prezentują się nad wyraz elegancko i pasują do każdego wystroju. System montażu żaluzji pozwala na płynną regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła, co ciekawe, sterowanie może być także elektroniczne, za pomocą pilota lub aplikacji zainstalowanej na smartfonie.
Szeroki wybór producentów i dostawców oraz kolorów, szerokości poszczególnych lameli, rodzaju montażu i sterowania sprawia, że każdy architekt z łatwością dopasuje idealny model żaluzji do projektu.

Rolety rzymskie
Użycie tekstyliów we wnętrzach sprawia, że pomieszczenia stają się przytulne i ciepłe. Tkaninowe rolety rzymskie znakomicie wpisują się w ten klimat. Doskonale chronią przed nadmiarem światła, wysokimi temperaturami oraz zapewniają prywatność, poza tym pełnią wspaniałą funkcję dekoracyjną. Architekci, dobierając rolety do konkretnego wnętrza, biorą pod uwagę ich kolor, materiał, z którego zostały wykonane, stopień przepuszczalności światła oraz sposób montażu. A wybór jest przeogromny.

Plisy
Łączą w sobie niebanalny element dekoracyjny z ochroną przed nadmiarem światła i niechcianym wzrokiem sąsiadów. Wyróżnia je sposób montażu – zarówno od góry, jak i od dołu, a dzięki temu można zastosować plisy w oknach o nietypowych kształtach, w tym też dachowych. Plisy są eleganckim wykończeniem okna, wprowadzają delikatne zaciemnienie do wnętrz, tworząc przyjazny klimat. Mnogość kolorów pozwala dopasować plisy praktycznie do każdego pomieszczenia.

Firany i zasłony
Niezmiennie jest to nadal najpopularniejszy rodzaj osłon okiennych, także architekci najczęściej wykorzystują zasłony i firany w swoich projektach. Są uniwersalne, tworzą piękne tło dla wnętrz i pasują do każdej stylistyki. Setki wzorów i kolorów, szeroka dostępność sprawiają, że z łatwością można dobrać ten idealny model. No i znakomicie komponują się z żaluzjami a zasłony w komplecie z delikatną, w pastelowym odcieniu roletą rzymską tworzą nietuzinkowy zestaw.

Ilu architektów, tyle pomysłów na dekorację okna, ograniczeniem bywa wyobraźnia albo… budżet inwestora.